Barabás

Településtörténete: Barabás már az Árpád-kor óta lakott település. Az oklevelek 1288-ban említik először, mint a Várdaiak és a Barabási család birtokát. 1403-ban Zsigmond király hűtlenség miatt elvette a Barabási család tagjaitól és a település egy részét Guthi Boldizsárnak adta. 1406-ban Zsigmond király a falu más-részét Haraszthy Balázsnak adományozta. 1400-as évek végén több család is birtokosa, úgymint az Upor, Guthi Országh, Beregi, Perényi, Károlyi, Pocsaj, Surányi családok is. 1512-ben A Perényi család két ága osztozkodik rajta. A 16-17. században a Beregi és a Guthi család birtoka, de nőági örökségként és zálogjog címén a Rozsályi Kún, Vay, Makrai, Dessewffy, Daróczy családok is birtokosok itt. A 18. század-ban birtokosai még a Péchy, Lónyai, és a gróf Dégenfeld családok is.
Nevezetességei: Református templom. A Szent Barnabás tiszteletére emelt, középkori eredetű református templom a Kossuth u. 1. szám alatt áll. Feljegyzésekben már a XIV – ban szerepelt. A XV. századi gótikus, Mária-képes harangot Debrecenbe, a Református Egyháztörténeti Gyűjteménybe vitték,
A település szociológiai jellemzői, infrastruktúrája, gazdasága: Az óvoda, illetve az általános iskola alsó tagozata helyben működik, a felső tagozatos diákok Tiszakerecseny községben tanulnak. A lakosság számára az ivóvíz ellátást vezetékes vízrendszer biztosítja. A településen élők összefogással emlékművet állítottak a II. Világháborúban elhurcoltak emlékére. Az Önkormányzat működési területén fekvő kőbánya, termálvíz lelőhelyek és természeti környezet a befektetők hiánya miatt kihasználatlanok.
Védett értékei: Kaszonyi-hegy Természetvédelmi Terület. Nevét a szomszédos Ukrajna területéhez csatolt Mezőkaszony településről kapta. A hegyen - mely legfőképp csak nevében hegy -, kőbányászat folyik, csak a bányaművelés szüneteiben látogatható. A 160 hektáros védett terület gazdag madárvilággal rendelkezik. A nyaranta itt táborozó természetvédők közel 70 fajt számoltak össze. A síkságból kiemelkedő Kaszonyi-hegy teteje lapos, plató formájú. 240 méteres tengerszint feletti magasságával ez a megye legmagasabb pontja.
Közművelődése: A településen van nyilvános könyvtár. A Nefelejcs Népdalkör immáron 14 éve működik, rendszeresen részt vesznek a helyi rendezvényeken, a környező és határon túli települések rendezvényein, valamint versenyeken is.
Helyi termékek és szolgáltatások: Helyi termékként említhető a paradicsom, paprika, uborka, - a településen kerülnek megtermelésre. Jelenleg három falusi szálláshely érhető el, melyek nyugodt pihenést biztosítanak.