Az önkormányzatokkal akadozó együttműködés ellenére elkészült a térséget népszerűsítő kiadvány és a honlap. Vámosatyán felállították az első információs táblánkat. Az Aranyősz Fesztiválon, Técsőn, a XIX. Magyar Kultúra Napja Gálán a fővárosban, és a 11. Balogh János Tájökológiai Konferencián Túrkevén népszerűsítettük a térséget. Termék és szolgáltatás elismerése pályázat: Az elmúlt évi sikertelenség után az alábbiakban ismételten meghirdetjük a Felső Tisza Völgye Minőségi Védjegy pályázatunkat.

A Falvak Kultúrájáért Alapítvány 2012. augusztus 17-én indított komplex, térségi életminőség-fejlesztési programját, amelynek egyik meghatározó eleme a Felső Tisza Völgye Minőségi Védjegy. Az előkészítő időszakot a 2014. április 10-i Vidékfejlesztési Fórum zárta.  A védjegy meghirdetéséről a 2014. május 25-ei kuratóriumi ülés döntött. Az első meghirdetést pályázó hiányában az alapítvány sikertelennek értékelte.


A védjegy-alapító közösségi céljai:

- Az alapító elgondolás szerint a helyi termékek és szolgáltatások „eladhatósági szintjének” fokozása , a vállalkozások versenyképessége megőrzését és az innovatív megoldások elismerését jelenti;

- Az alapítvány bízik abban, hogy a megfelelő szakmai alapon, és korlátozott számban adományozott elismerés fokozza a minőségi termék iránti keresletet, amely önmagában is elősegítheti a kínálat szélesítését;

- Az alapítvány a térség „négyeshatár” jellegéből adódó expo megszervezésével hozzá kíván járulni az elismert termékek és szolgáltatások határon túli népszerűsítéséhez, a „helyi termékek” nemzetközi vásárokon és külföldi piacon való megjelenéséhez; 

- A térségi minőségi védjegy fokozhatja a helyi termékek országos minősítéseken való sikerességét;

- A védjeggyel ellátott termékek felé nagyobb lesz a vásárlói bizalom, bővülhet a termékek határon túli elhelyezése lehetősége és a szolgáltatások iránt érdeklődő beutazó forgalom;

- Az alapítvány bízik abban, hogy az elismerés rövid időn belül „Észak Kelet Kárpát-medence” széles körben elfogadott, rangos termék- és szolgáltatás minősítésévé válhat;

- Mindezek alapján a Felső Tisza Völgye Minőségi Védjegy a térség gazdasága – ez által életminősége – fejlesztésének eszközévé válhat.


Felső Tisza Völgye Minőségi Védjegyet– a Felső Tisza Völgye Vidékfejlesztési Egyesülettel együttműködve –  az alapító Falvak Kultúrájáért Alapítvány 2014. június 1-én indította útjára.

A védjegy alapításának célja, hogy a helyi termékek és szolgáltatások elismerésével, országos és nemzetközi népszerűsítésével a halmozottan hátrányos helyzetű térség gazdasági fejlődésének elősegítése.

- A helyi sajátosságokat, valamint az országos és térségi gazdasági stratégiát figyelembe vevő védjegy első pályázata meghirdetésénél kiemelt hangsúlyt kap munkahelyteremtő és életminőség-fejlesztő képesség elismerése.

- A védjegy adományozásához kapcsolódó pályázat további célja, hogy hozzájáruljon a tudatos fogyasztói választás és magatartás kialakításához.


A védjegy alapítását az I. Felső Tisza Völgye Leader Expon, 2013. szeptember 21-én Filep Sándor a Felső Tisza Völgye Vidékfejlesztési Egyesület elnöke jelentette be.


A komplex vidékfejlesztési program keretében bevezetésre kerülő védjegy alkalmazkodik térség valós gazdasági jellemzőihez, és lehetővé teszi annak pozitív változásának követését.

- A pályázat első éveiben termék és szolgáltatás csoportban 3 - 3 elismerés adományozására kerül sor.

- A pályázat tapasztalatainak elemzését követően a védjegy elnyerésére a később a két csoport (nem zárva ki az indokolható bővítést) 2 - 4 – egymással összehasonlítható termékeket és szolgáltatásokat magában foglaló – alcsoportjában lehet pályázatot benyújtani.


A pályázat lebonyolítása alkalmazkodik a térségi vidékfejlesztési változásokhoz, és a nemzetközi expo megszervezéséhez.

- A pályázat lebonyolítását a Falvak Kultúrájáért Alapítvány által működtetett Felső Tisza Völgye Információs Központ szervezi, és annak dokumentumait a 4634 Aranyosapáti Kossuth Lajos út 26 szám alatt gyűjti.

- A kiíró – elsősorban a térség önkormányzataival együttműködve – megszervezi a pályázat társadalmi nyilvánosságát.

- A pályázat formája kötetlen, azonban abból a pályázó szervezet (személy) és  az elismerésre javasolt termék vagy szolgáltatás leírását úgy kell csatolni vagy a maga valójában bemutatni, hogy az a bíráló bizottság által egyértelműen értékelhető legyen. 


A pályázat benyújtásának határideje: 2015. április 30.

Az elismerés átadására: 2015. május 23-án.   

A pályázaton részt vehet minden, a pályázati csoportok szerinti, a pályázat céljainak megfelelő „Felső Tisza Völgye” földrajzi térségében – beleértve a határon túli területeket (Észak Erdély, Kárpátalja, Kelet Szlovákia), de elsősorban a Felső Tisza Völgye Vidékfejlesztési Egyesület 31 településén – gyártott, forgalmazott, sorozatgyártásra alkalmas áru és önálló szolgáltatás.

A pályázatokat a kiíró által felkért, független szakmai zsűri bírálja el. A Felső Tisza Völgye Minőségi Védjeggyel kitüntetett termékek és szolgáltatások megfelelősségének igazolását független, szakértőkből álló zsűri vizsgálja, garantálja és ellenőrzi.

Az alapítvány az elismerés fenntarthatóságának folyamatosságát szakmai támogatókkal növelheti.

A Felső Tisza Völgye Minőségi Védjegy legfőbb szimbóluma – a szellemi, lelki és anyagi gazdagodást jelentő bronz nőalak („Juliska”) tölgyfa posztamensen – a Kultúra Lovagrendje adománya. Az elismeréshez megfelelő támogatottság esetén különdíjak és szolgáltatások is adományozhatók.Az alapítvány a védjegy szakmai minőségét a Magyar Termék Nagydíjra való benevezésével fokozza. 

Az elismerések adományozásának jelentőségét fővédnökök és védnökök fokozzák. 

A védjegyet lehetőségeink szerint igyekszünk a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által védelem alá helyezni, akik a szükséges iparjogvédelmi és szerzői jogi gazdag eszköztárával segítik elismerésünk társadalmi beillesztését.