Gulács

Településtörténete: A település helye már az őskorban is lakott volt, erről tanúskodnak az 1886-ban a község területén talált cserepek, benne arany karika ékszerekkel. A község neve először 1327-ben Károly Róbert király uralkodása idején a Zichy grófi család levelezésében bukkan fel. A település története a Gulácsy-családhoz kötődik, akik az első írott forrástól a második világháború befejezéséig meghatározó szerepet töltöttek be a község életében. 1654-ben több ízben is tartottak itt megyei gyűléseket a Gulácsy-család kúriájában. A II. Rákóczi Ferenc féle szabadságharc idején, több mint száz gulácsi kuruc harcolt a tarpai Esze Tamás seregében. A II. világháborút követően Szabolcs-Szatmár megyei közigazgatás alá került az addig Bereg vármegyéhez tartozó település, majd 1988-ban kiegészült ismét a Bereg feltüntetésével. A község határában folyó Tisza sokszor öntötte el Gulácsot. Nagy pusztítást okozott 1948-ban és 2001-ben.
Nevezetességei: 250 hektáros Kőris-erdő Boroszlókerti Holt-Tisza Gulácsy István alispán sírja Boldog Kalkuttai Teréz templom
A település gazdasága: Növénytermesztés A település lakosságának 80 %-a foglalkozik növénytermesztéssel, vannak egy-két hektáron gazdálkodók és vannak 10-20 ha-on és több mint 100 ha-on mezogazdasági tevékenységet folytató gazdák is. Főleg kukoricát, napraforgót, kalászosokat termesztenek, közel azonos mennyiségben. Gyümölcstermesztés szempontjából az alma, a szilva, a dió termesztése a legjelentősebb.
Turisztikai látványosság: Kőris-erdő, Boroszlókerti Holt-Tisza, Gulácsy István alispán sírja, Boldog Kalkuttai Teréz templom. szövés, kézimunkálás, szilvalekvár főzés, Gulács, Szabadság u. 31. sz. alatt felújításra került egy műemlék ház, amely 1722-ben épült. Fa talpgerendás, pacsit falu a felépítése. Ebben a tájházban fog helyet kapni községünk helytörténeti kiállítása.
Közművelődés: A helyi Nyugdíjas Klubon belül működik a „Nefelejcs” elnevezésű énekkar, akik szinte minden helyi rendezvényen részt vesznek, ugyanakkor a környező és távolabbi településeken, illetve hasonló klubok összejövetelein is sikerrel szerepelnek. A Független Női Szövetségen belül amatőr tánckar és színjátszó csoport működik, akik szintén részt vesznek minden helyi rendezvényeken, más településeken, hasonló összejöveteleken.
általános iskola, óvoda, könyvtár, gondozási központ, körzeti megbízott
Helyi termékek és szolgáltatások: Horgásztó