Lövőpetri

Településtörténete: Az Árpád-kori falu már a honfoglalás óta megtelepedett hely. Lövőpetri és a szomszédos Nyírlövő is az akkori gyepűvonalon feküdt, ebből kifolyólag egykori lakóinak feladata a határ (gyepűvonal) védelme volt. A falu birtokosai a besenyő eredetű Tomaj nemzetséghez tartoztak. Első ismert birtokosa Pető István lehetett, aki a Petry, Vitkay és Lővey családok őse volt. A település neve igen korán, már az okleveles időszak kezdeteiben feltűnik a korabeli írásokban, 1212-ben már említik egy Zsurk határjárásakor készült oklevélben. Már ekkor is Petri-nek írták, s a Petry család birtoka volt. Neve egy évszázaddal később, 1332-ben tűnik fel újra egy pápai tizedlajstromban, ugyancsak Petri formában. A község határában levő Hársashegy nevű domb a hagyomány szerint Petry Gáspár kurucainak volt a táborhelye. A domb oldalán mély üregek voltak, melyek búvóhelyül szolgáltak egykor. A 18. század végén és a 19. század elején már több családé, birtokos itt a Petry, Lővey, Szesztay, Szentmiklósy, Tokay, Uray, Várady, Pogány, Barla, Szegedy, és Nagy család. A 20. század elején Szesztina Lajos volt nagyobb birtokosa. A 20. század elején vizsgált régi helynevei közül figyelemre méltónak találták a Földhíd, és Vaskapu elnevezésű dűlőneveket.
Nevezetességei: Evangélikus templom – 1882-ben épült. Az egyház a múlt században két régi nagy czinkannát is őrzött 1723-ból, melyek Petry Gáspár kuruckapitány és neje ajándékai voltak. Petry Gáspár kuruckapitány a falu szülötte volt, s a monda szerint itt bujdosott egy ideig II. Rákóczi Ferenc is, és itt a falu határában, a hármas szőlőhegyen rejtették el a fejedelmi család kincseit is.Életminőség főbb jellemzői: Az elmúlt tíz évben a községi infrastruktúra jelenősen fejlődött, kiépült a vezetékes gázhálózat, a háztartások 60%-a telefonnal rendelkezik, felépült az új egészségügyi komplexum és a szolgáltatóház, megkezdte működését az öregek napközi otthona, megújult a község óvodája. Megalakult elsőként a községi Polgárőr Egyesület, majd az Önkéntes Tűzoltóság is.
A település gazdasága: A közég lakóinak nagy többsége a mezőgazdaságból él, legjelentősebb agrárterméke a településnek a nyírségi alma és a dinnye.
Forrás: Borovszky Samu: Szabolcs vármegye, Lövőpetri honlapja